dermatochirurgia

Dermatochirurgia

Diagnostyka i leczenie zmian skórnych:

  • kaszaki, włókniaki, tłuszczaki,
  • brodawki wirusowe (zwykłe, płaskie), brodawki łojotokowe,
  • znamiona barwnikowe (tzw. "pieprzyki"), zmiany uniesione
  • zrogowacenia skóry - modzele, nagniotki (tzw. odciski)
  • zmiany przednowotworowe i nowotworowe skóry
  • wrastające paznokcie,
  • małe czerwone poszerzenia żylne twarzy

Usuwanie zmian skórnych metodą RADIOFREQUENCY

System diatermi niskotemperaturowej (radiofrekwencja) wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości 4,0 MHz, umożliwia cięcie i koagulację tkanek w niskiej temperaturze, pozwala na osiągnięcie wyjątkowej precyzji i dokładności oraz na cięcia z poziomu skóry i pozyskiwanie materiału do badań histopatologicznych.

Zabieg wykonuje się elektrodami pętlowymi lub igłowymi. Kiedy zamiast skalpela lub lasera używa się fal radiowych, ich wpływowi poddawane są jedynie komórki przylegające bezpośrednio do drutu elektrody. Ponieważ stopień uszkodzenia cieplnego tkanek jest niewielki uzyskujemy maksymalną czytelność materiału pobranego do badania histopatologicznego, krwawienie jest mniejsze niż w przypadku użycia skalpela, gojenie postępuje szybko i praktycznie bez krwawienia oraz zasinień i obrzęku. Bliznowacenie jest często minimalne lub nawet w ogóle nieobecne. Przy usuwaniu zmian śródskórnych i uniesionych rzadko kiedy potrzebne jest zakładanie szwów.

Usuwając zmiany skórne metodą radiofrekwencji (radiochirurgii) w każdym przypadku jest możliwość pobrania całości zmiany do badania histopatologicznego.

Badanie histopatologiczne określa rodzaj i układ komórek usuniętej zmiany, co pozwala na wiarygodne odróżnienie np. znamienia barwnikowego od czerniaka złośliwego. Badanie histopatologiczne daje również odpowiedź, czy zmiana chorobowa została usunięta w całości z marginesem zdrowych tkanek.

Dermatoskopia - wstępna diagnostyka zmian skórnych.
Każda zmiana skórna przed usunięciem powinna być zbadana za pomocą dermatoskopu. Jest to urządzenie optyczne powiększające 10 - 20-krotnie, z oświetleniem bocznym, które pozwala uzyskać "trójwymiarowy obraz" skóry. Celem tego badania jest wstępne różnicowanie stanów chorobowych skóry np.: znamiona barwnikowe, czerniak złośliwy, znamię błękitne, brodawka łojotokowa, naczyniak i wiele innych.

Ważnymi informacjami dla lekarza przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia są:

  • wywiad rodzinny (występowanie nowotworów skóry w rodzinie),
  • czas pojawienia się zmiany, szybkość powiększania się, zmiana koloru, kształtu, wystąpienie bólu, świądu, krwawienia, owrzodzenia, strupka itp,
  • ewentualne dotychczasowe leczenie zmiany

Każda zmiana podejrzana o czerniaka powinna być usunięta chirurgicznie (np. metodą radiofrekwencji) z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek, a następnie zbadana histopatologicznie (pod mikroskopem).

Podejrzanych zmian nie wolno usuwać laserem ponieważ uniemożliwia on przeprowadzenie badania histopatologicznego.

Pacjent powinien zgłosić się do dermatologa w sytuacji, gdy pojawią się u niego nowe zmiany na skórze lub gdy stare znamiona zmienią kształt, wielkość, kolor, konsystencję, gdy zacznie towarzyszyć im świąd, krwawienie lub gdy pojawi się wokół nich jasna/ciemna otoczka. Warto rozważyć także usunięcie zmian zlokalizowanych w miejscach narażonych na częste drażnienie (np. przez odzież, golenie, depilowanie) lub częstą ekspozycję na działanie promieni słonecznych.

Zabieg usunięcia zmiany skórnej.
Większość zabiegów wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym), dzięki czemu są one bezbolesne. Po wycięciu chirurgicznym zazwyczaj zakłada się szwy i opatrunek, które są zdejmowane po 7 dniach. 1-2 godz. po zabiegu gdy ustąpi znieczulenie miejscowe może pojawić się w ranie niewielki ból - wówczas stosuje się ogólnie dostępne leki p/bólowe (np. Paracetamol, Pyralgin). Przez kilka dni po zabiegu należy unikać naprężeń skóry w miejscu zabiegu i moczenia opatrunku. Blizna początkowo będzie widoczna, ale po pewnym czasie ulega przebudowie i blednie. Ważne jest aby przez 6 miesięcy jej nie opalać. W przypadku koagulacji łagodnych zmian śródskórnych, uszypułowanych lub uniesionych w miejscu zabiegu pozostaje "strupek", który po kilku dniach samoistnie odpada pozostawiając przez pewien czas niewielką bliznę, a później mało widoczny ślad. Strupek można pozostawić na otwartym powietrzu i przemywać wodą z mydłem lub osłonić opatrunkiem gdy jest narażony na drażnienie np. przez odzież.

Niemożliwe jest wycinanie, usuwanie zmian skórnych bez pozostawienia śladu.

Zabiegi wykonuje lek. med. Wojciech Majchrzak specjalista chirurgii onkologicznej

ZAMYKANIE PAJĄCZKÓW NACZYNIOWYCH NA TWARZY

Radiofrekwencja służy również do zamykania drobnych poszerzeń żylnych na twarzy (purpurowych i czerwonych "pajączków naczyniowych"). Zabieg polega wykonywaniu drobnych, ściśle zaplanowanych nakłuć mikroigłami, przez które emitowane są fale radiowe. Zabieg cechuje minimalny dyskomfort i minimalne bliznowacenie lub nawet zupełny jego brak, szybsze gojenie i natychmiastową poprawę wyglądu.

PT DENTAL

Oferujemy szeroki zakres leczenia stomatologicznego w miłej atmosferze z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i materiałów.

Kontakt

ul. Ks.Wł. Sedlaka 4/6/8, Radom
09:00 - 20:00
48 363 33 60
Leczymy dzieci

"Małych pacjentów zapraszamy na bezstresowe seanse w kolorowym pokoju w towarzystwie ulubionych bajek. Nagrody po wizycie u stomatologa zwieńczają miły pobyt w gabinecie dentystycznym."